Реформатська церква у селі Лоня гордо стоїть уже майже 8 століть. Всередині – цінні фрески, середньовічні хрести, лики святих Ісуса та Богородиці. Особливість церкви – на стінах зображена постать св. Юлії. Поряд височіє дерев’яна дзвіниця, з якої можна розгледіти село.

Нині у селі із 3000 мешканців залишилося трохи більше 700. Юрби туристі тут не побачиш, але з кожним роком, завдяки місцевій пам’ятці, туристів стає дедалі більше.

Іштван-Балінт Ердеї, священик реформатської церкви с. Лоня (Угорщина):

Розкажу Вам історію. Тут якось ходила подружня пара, я до них підійшов і запитав: «Як Ви сюди потрапили?», жінка відповіла – випадково. Але, оскільки ми вже тут, хочемо зайти до храму. Коли вони зайшли всередину, жінка стала посеред церкви і не могла вимовити ані слова. Це чудо! Відтоді вже 4 дітей разом з цим подружжям побували тут на екскурсії.

Нині чи не найбільшою популярністю в туристів користується нещодавно відреставрована церква в селі Чарода. Вона зведена у романському стилі. Як припускають історики, храм був збудований у 2-й половині 13 століття. На стелі тут увіковічнені імена засновників. Церква колись була католицькою, але з середини 16 століття стала реформатською. На фасаді збереглися фрагменти настінних малюнків народного мотиву. Інтер’єр прикрашають давні фрески.

charoda

Хостели, кафе та зони відпочинку тут протягом всього року не пустують. Приїздять побачити реформаторську церкву і самі угорці, і німці, і українці. Навіть – японці.

До реставраційних робіт в Угорщині залучають лише спеціалістів. Грошей не шкодують. В угорців справжній культ поваги до історичних пам’яток. До фінансування залучаються як уряд, так і численні фонди. Усі піклуються про збереження архітектурної спадщини.